Eylem çağrısı – 20 Haziran – Dünya Mülteci Günü – Türkçe versiyon

from Coasts in Solidarity

Hiç kimse yasadışı değil, asla! –
Sınırları aç, gözlerini aç!

20 Haziran 2020 için eylem çağrısı Dünya Mülteci Günü Yerel eylemlere katılın!

Corona bir araya gelmemizi engelliyor – o sebeble bizler yayılacağız! Nerede olursanız olun, ulusötesi dayanışma kampanyamıza katılın ve ırkçı sınır politikasına karşı mücadelenin devam ettiğini gösterin!

2020, her zamankinden daha fazla, bugün tüm insanlar için eşit haklara sahip bir dünyadan uzak olduğumuzu gösteriyor. Avrupa’daki ve dünyanın diğer bölgelerindeki göçmenlerin durumu utanç vericidir. Avrupa’nın dış sınırlarındaki kamplar aşırı kalabalık. Avrupa ülkelerindeki kapalı merkezler var olmaya devam edecektir. Birçok göçmen hala belgesiz ve sokakta yaşıyor.

Bu pandemi dönemlerinde bile, hükümetler mülteci ve göçmenlerin haklarını görmezden geliyor. COVID-19’un tehditlerine maruz kalan dayanışma grupları, STK’lar, cesur vatandaşlar ve göçmenler.

Göçmenlerin korkunç durumuna dikkat çekmek, halkın gözlerini buna açmak ve uygulamada dayanışmayı teşvik etmek istiyoruz. Bu durumun bitmesini istiyoruz. Bu durum devlet tarafından değiştirilebilen ve değiştirilmesi gereken yasalara ve siyasi kararlara dayanmaktadır.

20 Haziran Dünya Mülteci Günü’nde harekete geçmeye çağırıyoruz!


“BİZ” biz kimiz?
Biz, farklı Avrupa ülkelerinden kampanya yürüten bir grup ırkçılık karşıtı aktivistiz. Ana hedefimiz, Kanal ve Kuzey Denizi boyunca kapalı İngiliz sınırındaki göçmenlerin mücadelelerini desteklemektir. Bu yaz limanlarda eylemler düzenlemek, dayanışmaya ilham vermek ve başlangıçta LOVIS yelkenli gemi ile halkın dikkatini çekmek istedik. Açık nedenlerden dolayı, bu son planı iptal etmek zorunda kaldık. Ancak, göçmenler için koşulların iyileşmediği göz önüne alındığında, dikkati ve kamuoyu baskısını artırmak için alternatif bir eylem planlıyoruz


Eylem teklifimiz
Büyük bir yelkenli gemi yerine, kağıt tekneler her yerde kısa mesajlar ve sloganlar ile görünecektir (“Sınırları aç, gözlerini aç”, “Kaçmak bir suç değildir” gibi! Herkes küçük ya da büyük, renkli ya da renksiz tekneleri katlayabilir ve kamu yerlerde, otobüslerde ve trenlerde, alışveriş merkezlerinde ya da parklarda dağıtabilir …
Kendi katlama teknenizi oluşturun veya kağıt teknelere katlanabilen ve mültecilerin yazılı referanslarını da içeren “model” i web sitemizden indirin. Bu şekilde, birileri kağıt gemiyi açtığında genellikle susturulanların sesleri duyulabilir hale gelir.

Ayrıca sitemiz, indirebileceğiniz ve dağıtabileceğiniz göçmenlerin sözlü referanslarını içerecektir. Cep telefonunuzdan veya hoparlörlerinizden, arabanızdan, kamu yerlerde, balkonlarda veya bisikletle, otobüslerde ve trenlerde ve istediğiniz yerde çalın!

Başka eylemlerde bulunmaktan veya bu çağrıyı taleplerinizle tamamlamaktan çekinmeyin ve ilham alın.

#Coastsinsolidarity hashtag’i ile eylem ve taleplerinizin fotoğraflarını internet ve sosyal medyada yayınlayın.

Kalma ve özgürce hareket etme hakkı için! Sürgünleri durdurun – bir kez ve herkes için!

Herkes için değerli yaşam koşulları ve sağlık hizmeti! Tüm kampları kapatın – bir kez ve herkes için!

Dayanışma içinde şehirler ve ağlar kurun! Topluma farklı bir yaklaşım getirelim!

One comment

  1. Pingback: Calls for action / Appels aux actions | Calais Migrant Solidarity